25.2. 2017 Exkurze na HZS Plzeň- Košutka

25. února 2017 jsme vyrazili s dětmi na exkurzi na požární stanici Plzeň – Košutka v počtu 20 dětí a 16 dospělých.

Po příjezdu se nás ujal mladý hasič, který nám v garáži ukázal cisterny, žebříky, autobus, auto pro zásah v lese, malé zásahové vozidlo, nosič kontejneru vč. chemického kontejneru, protiplynový automobil, smykový nakladač, člun a další potřebné technické vybavení. Vysvětlil nám, které auto se na co přednostně využívá, jaké má vybavení, děti si mohly každý automobil prohlédnout i ve vnitř, čehož dostatečně využily. Dále nám tento hasič domluvil ukázkový poplach, vysvětlil nám, že každý typ zásahu má jiný zvukový signál - např. při výjezdu k požáru je slyšet siréna, při výjezdu k autonehodě je slyšet rozbíjející se sklo,...  Dále jsme se šli podívat do přízemí, kde byly šatny, polygon na zkoušení práce s dýchacími přístroji. Nejdříve si děti vyzkoušely nářadí pro rozcvičení hasičů před zkouškou v polygonu - nejvíce se jim líbil posuvný "nekonečný" žebřík. Poté šli do zkušební komory se simulací bytu, kde byly slyšet zvuky ohně, křičících lidí a ostatního při požáru. Pak jsme se šli podívat do prvního patra, kde byla jídelna, denní místnost, školící místnost, tělocvična s horolezeckou stěnou, posilovna, kde si děti hned veškeré stroje vyzkoušely. Poté jsme shlédli druhé patro, kde jsme viděli místnosti na spaní. Dva členové našeho sboru si vyzkoušeli sjezd po tyči z druhého patra do garáže. Další částí naší exkurze byla venkovní věž, kde si děti vyšláply do prvního patra. Další zastávkou byl heliport. Sotva jsme k němu došli, rozezněl se zvuk rozbíjejícího se skla, tak jsme spěchali ke garážím, abychom viděli výjezd vozidel k dopravní nehodě. Na závěr jsme shlédli myčku, kterou hasiči používají po každém výjezdu, čerpací stanici a venkovní odstav, pro auta, která se už nevejdou do garáží - jsou to osobní vozidla a traktor.
Exkurzi jsme ukončili v Globusu, kde se děti nejprve občerstvily párkem v rohlíku a pak si dali zmrzlinu.
Myslím, že se exkurze vydařila, děti byly spokojené, bylo vidět, že je to zaujalo.

dsc00490.jpg

Lenka Škalová