Pomoc oblastem zasažených povodněmi
V září letošního roku zasáhly nejen oblast Olomouckého kraje ničivé povodně, které způsobily značné škody na infrastruktuře, obytných domech i zdrojích pitné vody. Obce se ocitly kritické situaci, a proto byla rychle svolána humanitární pomoc z okolních regionů. Na jednání Mikroregionu Úslava, které proběhlo 19. září, se představitelé obcí Střížovice, Chlum, Zdemyslice, Ždírec a Žákava dohodli na společném postupu při pomoci zasaženým obcím. Jedním z kroků bylo provést humanitární sbírku pro tyto zasažené oblasti, která v naší obci proběhla od 21. do 23. září.
Starostové jednotlivých obcí také nabídli pomoc v podobě pracovní síly, ale i techniku, kterou mikroregion Úslava disponuje. Pro pomoc byla vybrána obec Velká Kraš a veškerou komunikaci s koordinátorem pomoci ve Velké Kraši zařizoval starosta obce Žákava, pan Milan Polívka. Klíčovým úkolem domluveným s koordinátorem bylo čištění a dezinfekce studní, protože povodně způsobily kontaminaci těchto důležitých zdrojů pitné vody.
Ve středu před výjezdem proběhla porada zástupců jednotlivých jednotek, na níž byly dohodnuty všechny nezbytné detaily. Výjezd byl naplánován na pátek 26. září v brzkých ranních hodinách. Humanitární pomoc byla předem převezena do Českého červeného kříže v Plzni, který zajišťoval její distribuci do nejpostiženějších oblastí Jesenicka.
Pět členů naší výjezdové jednotky (Vladimír Plic, Jan Kasl, Tomáš Škala, Miloslav Kotrč a František Hrubý) se ve čtvrtek 25. září sešlo v hasičské zbrojnici, aby připravili potřebné vybavení pro čištění a dezinfekci studní. Následujícího dne ráno (ve 4:30) se vydali do Velké Kraše, kam dorazili dopoledne, po nutné objížďce přes sousední Polsko, protože silnice na české straně byly povodněmi poničeny.
Po příjezdu a předání humanitární pomoci byli hasiči ubytováni v sále místního kulturního domu a proběhla porada s koordinátorem. Bylo dohodnuto, že komunikace s místními obyvateli a předávání požadavků bude probíhat prostřednictvím starosty obce Žákava.
Jednotky dostaly seznam požadavků od místních obyvatel, přičemž prioritou bylo čištění studní u domácností, které jsou na nich závislé jako na jediném zdroji pitné vody. Celkem bylo všemi zúčastněnými jednotkami (celkem 17 hasičů) vyčištěno a dezinfikováno 53 studní a dva kostely. Naší jednotce se také bohužel nevyhnula menší komplikace– poslední den došlo k propíchnutí pneumatiky našeho dopravního automobilu.
Děkujeme obci Velká Kraš za zajištění ubytování, bezplatných obědů a drobného občerstvení v podobě kávy a čaje. Dále děkujeme všem zúčastněným jednotkám našeho mikroregionu za skvělou spolupráci. Zpět na naší hasičskou zbrojnici jsme dorazili v 19 hodin v neděli 29. 9. 2024.