Činnost Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Střížovice v letních měsících

V letošním parném a suchém létě měla naše jednotka, oproti rokům minulým, celkem dost práce. Dovolte mi, abych Vás seznámil s našimi zásahy a činností.

V pátek 12. června 2015 kolem půl páté ráno vyhlásilo operační středisko poplach naší jednotce, dále HZS Slovany, SDH Chválenice a vyslalo nás na Vlčtejn k požáru dřevěného přístřešku. Při příjezdu jednotek byl požár v třetí fázi, z objektu šlehaly vysoké plameny. Pod přístřeškem shořela dvě osobní auta. Na likvidaci hasiči nasadili 2 C proudy a smáčedlo. Na rodinný dům se požár nerozšířil. Oheň napáchal škody předběžně za půl milionu korun, uchráněné hodnoty se odhadují na 100 tisíc. Příčina vzniku požáru se stále prošetřuje. My jsme zasahovali v počtu 1+3.

POŽÁR-LESNÍ, POLNÍ POROST, TRÁVA; Blovice 7.7.2015 17:21:48
U Blovic se o likvidaci požáru posečeného pole o rozměru cca 200x200 metrů postaraly jednotky HZS Nepomuk, SDH Střížovice a místního SDH. Požár se obešel beze škod na strništi, na balíkovacím stroji došlo pouze k opálení barvy na boku skříně. Dle slov jeho majitele beze škod. Po dobu zásahu jednotka ze Spáleného Poříčí držela na stanici pohotovost. Naše jednotka byla tou dobou na kondiční jízdě a po zahlédnutí kouře jsme hned po domluvě s operačním střediskem vyrazili na pomoc, náš počet byl 1+4.

POŽÁR-LESNÍ, POLNÍ POROST, TRÁVA;Plzeň-jih, Netunice 17.7. 11:53:26

Za obcí Netunice ve směru na Nebílovy poblíž rybníku Písák napáchal požár škody na zemědělském stroji a poli předběžně za 250 tisíc korun. Uchráněné hodnoty se odhadují na 12 milionů. S požárem bojovaly jednotky HZS Přeštice, SDH Střížovice a místního SDH. Vodu k požářišti hasiči dopravovali dálkově. Za požár pravděpodobně může technická závada. Naše jednotka zasahovala v počtu 1+7.

POŽÁR-LESNÍ, POLNÍ POROST, TRÁVA; Na Mrtoli 3.8.2015 16:33:17
Mezi obcemi Háje a Netunice jednotky HZS Plzeň Slovany, HZS i SDH Přeštice, SDH Chválenice, Netunice a Střížovice bojovaly s požárem nesklizeného pole, strniště a přilehlých křovin na ploše cca 250 x 450 metrů. Na likvidaci požáru se podíleli i samotní zemědělci, k požáru dorazili s cisternou a pluhem, kterým požářiště oborali. Čerpací stanoviště měli hasiči v obci. Předběžně byla škoda vyčíslena na 250 tisíc. My jsme zasahovali v počtu 1+8.

Požár stohu v blízkosti kravína: Libákovice 14. 8 2015 14:11:24

V obci Libákovice došlo k zahoření stohu, zřejmě od stroje, který tento stoh ohrnoval. Tento stál cca 15m od kravína s ustájeným dobytkem. Po jeho rozhoření začaly létat kusy slámy přes budovu, kde tímto došlo ještě k požáru strniště. Na místě celkem zasahovalo šest jednotek a to JSDHO Střížovice, Přeštice, Dolce, Chlumčany a HZS Přeštice. V prvopočátku zásahu musela být ochlazována samotná budova, neboť hrozilo i její vzplanutí. Souběžně byl uhašen i požár strniště. Voda k místu zásahu byla dopravována kyvadlově pomocí cisteren z rybníka na návsi. Po jeho vyprázdnění dojížděly cisterny k rybníku na Drahach. Naše jednotka zasahovala v počtu 1+7 s CAS 25 Škoda 706 RTHP a CAS 15 Mercedes Benz. Celý hořící stoh byl za pomoci zemědělské techniky vyvezen na oborané pole, kde jsme jej následně dohašovali. Na hasičskou zbrojnici jsme se vrátili 15. srpna ve 03:05 hod.

Tolik ve zkratce z výjezdů za uplynulé prázdniny. Nejenom výjezdy k požárům, ale i další činnost nás během roku zaměstnává. Je to například čerpání, proplachy kanalizací, prořezávání a porážení nebezpečných stromů, dovoz vody a likvidace nebezpečného hmyzu. Každý rok míváme i s výjezdy přibližně okolo 50 zásahů. Letošní suché a horké léto nám však přidělalo spousty práce navíc. K 31. srpnu máme již na kontě 61 zásahů. Jednalo se o tyto události:

Počet

Záchrana osob

Požáry

Proplach kanalizace

Čerpání vody

Prořezání a kácení

Likvidace hmyzu

Dovoz vody (bazény)

Dovoz vody do studen

Celkem

Pro srovnání si dovoluji dodat přehled zásahů za posledních pět let:

graf.png

Závěrem bych chtěl poděkovat našim rodinným příslušníkům a přátelům za naši podporu, jejich pochopení a toleranci pro naše nadšení. A všem občanům Střížovic bych touto cestou chtěl říci, že pokud budou mít nějaký problém, nechť se na nás s důvěrou obrátí a mi, pokud to bude v našich silách, rádi pomůžeme. Vždyť jsme tu pro Vás již 118 let.

Vladimír Plic, starosta SDH a strojník JSDHO

<< březen >>